Klub

Historie a současnost

Vznik Cyklotrialu ( tak zněl oficiální název tohoto sportu v 80’letech minulého století v tehdejším Československu ) ve Veselí nad Moravou sahá do roku 1982. Jeho původní sportoviště vzniklo v areálu ÚAMK Svazarmu ve Veselí nad Moravou. pod vedením trenéra pana Vladimíra Faltýnka (†2011). V začátcích navštěvovalo kroužek asi 5 chlapců ve věku 10.-12.let. Jmenovitě : František Bačík, Igor Petrák, Vlastimil Zugar, Jiří Hloušek, Jaroslav Měsíček.  Ovšem po pár závodech a článku a návodu na stavbu kola v časopise ABC vzrostl počet zájemců o tento netradiční sport na dvě desítky. Toto byl opravdový sportovní Boom 80’let. Bohužel se neobešel bez problémů. >>NEDOSTATEK KOL<< !!! Tři kola na téměř dvacet dětí byla opravdu bída! Často se na některé děti za celý trénink kolo ani nedostalo, a tak někteří tatínkové začali dětem, podle již zmíněného návodu z ABC, kola stavět doma na koleně. Petr Plaček byl asi jako první, následován Jardou Měsíčkem a později Karlem Žižlavským a Alešem Gálem. Je pravda, že kol v krátké době přibylo a konečný počet 10kol TC-50, a o něco později ještě 4 kola TC-30, se s zvětšujícím se zájmem dětí nemohl absolutně uspokojit potřeby kroužku. V letech 1984 a 1985 vzrostl počet dětí v kroužku na neuvěřitelné číslo čtyřicet. Až čtyři děti na jedno kolo, taková byla realita. A to všechno musel zvládnout, zorganizovat a celé ustát pouze jeden jediný člověk. Trenér Vladimír Faltýnek – neskutečný srdcař, kterému patří velké díky a náš obdiv.

První závody pouze na okrese Hodonín byly vcelku dostatečnou přípravou a sbíráním zkušeností. Jezdilo se ve Veselí nad Moravou, Strážnici, Moravském Písku, Louce, Hrubé Vrbce, Velké nad Veličkou, Kyjově, Dubňanech a Hodoníně. Z okresního přeboru ti nejlepší postupovali dál do přeboru Kraje a následně Českého Poháru.

V letech 1986 až 1989 se členská základna ustálila na číslech 15.až 20. dětí. Děti se zúčastňovaly jak závodů okresních , tak i krajských, přivezli spousty medailí , pohárů a věnců. Zúčastnili se taky netradičního závodu v cyklotrialu Čechy vs Morava kde mezi sebou soupeřili ti nejlepší z Čech a Moravy.  Byli zváni na různé akce a exhibice.    Bohužel rokem 1990 vše končí prodejem majetku ÚAMK Svazarmu ve Veselí nad Moravou a tím i zde zaniká cyklotrialová základna s mnohaletou historií.

Píše se rok 2014 a na Veselském DDM pracuje paní Vlaďka Morávková ( Faltýnková – dcera někdejšího trenéra),  která se čirou náhodou setkává s bývalým jezdcem cyklotrialu Alešem Gálem, který již jako otec přivádí na DDM svoje dvě dcery do kroužku aerobiku k právě zmiňované Vlaďce Morávkové.

Slovo dalo slovo a již v roce 2014 rozjíždí při DDM ve Veselí nad Moravou Aleš Gál kroužek Biketrialu doslova od ničeho. Začíná si sám postupně vyrábět různé překážky, shání si kde se dá staré palety, gumy , desky a trámy a s hrstkou prvních zájemců začíná na převařeném rámu starého cyklotrialového kola učit děti základům biketrialu. O rok později se setkává se svým kolegou a kamarádem s dob Boomu 80’let Karlem Žižlavským a pod DDM rozjíždějí už takřka na plný plyn biketrial. Začínají dvakrát týdně trénovat , udělají si vlastní soustředění ve Vřesovicích na chatě Radost, kterou zajišťuje DDM. Seznamují se s vedením biketrialu v Kyjově, kde je obrovská základna z dlouholetou tradicí a zkušenostmi, a začínají pomalu přemýšlet nad prvními závody.

19.září roku 2015 je to tu!!!  První oficiální závod Veselských biketrialistů v novodobé historii po 25.letech od ukončení činnosti v roce 1990.  Závod MČR PČR a Pohár ČMF v Kyjově. Sice jsme naskočili do závodů až v její druhé polovině sezony jako úplní nováčci, bylo jasné, že se s námi musí počítat jako s velkým soupeřem. Všichni naši jezdci dojeli do cíle bez zranění a nikdo nebyl poslední. To byly naše cíle do prvního závodu a vyšly. Následoval závod v Hodoníně, Kutné Hoře a jako poslední v Brně na BVV Sport Life. Zimní příprava na sezonu 2016 proběhla v hale v Žádovicích, kterou měl domluvenou oddíl z Kyjova a vedení Kyjovských biketrialistů nám navrhlo společné užívání. V zimní přestávce jsme ještě stihli vytvořit nové dresy, které jsou nezbytnou součástí každého jezdce, odjet zimní závod v Olomouci, uskutečnit jarní soustředění ve Vřesovicích a mohlo se vyrazit do sezony 2016, která pro Veselský Biketrial byla sezonou přelomovou.

Zúčastnili jsme se celého seriálu závodů MČR PČR a Poháru ČMF , Evropského Poháru v Rakouském Retzu v Biketrialu pod organizací BIU. Dále se naši jezdci zúčastňovali Cyklotrialových her mládeže ( Youth Games ) pod mezinárodní organizací UCI a na  Slovenském Poháru v Popradě, Záriečí a Žilině.

Podzim 2016 je další důležitý milník, jelikož dochází k zásadním změnám veselského biketrialu,  založením samostatného sportovního centra.