Licence ČSC

Máte chuť závodit a tápete co je to vlastně ta „licence“, pokusíme se Vám to níže v několika bodech objasnit! Není to nic složitého, ale k získání licence je třeba splnit několik podmínek.

Veškeré drobnosti se snaží vysvětlit licenční řád viz: LICENČNÍ ŘÁD CSC

Nicméně vyznat se v něm je na delší dobu a pročítání hromady textu, které Vám ve výsledku nemusí být k ničemu. Mrkněte do odstavců níže, které Vám určitě napoví. V případě nejasnostní neváhejte kontaktovat redakci webu cyklotrial.cz na info@cyklotrial.cz, určitě se najde někdo kdo Vám bude schopný odpovědět.

1.  K čemu licence slouží?

Oficiální definice licence jezdce je ponděku strohá a Česká svaz cyklistiky (dále jen CSC) jí definuje takto:
Licence je osobní doklad opravňující jeho majitele k účasti na cyklistických soutěžích a současně potvrzením jeho závazku respektovat stanovy a pravidla Českého svazu cyklistiky (ČSC), Evropské cyklistické unie (UEC) a Mezinárodní cyklistické federace (UCI). Licence je osobním dokladem členství k ČSC.
Jednoduše řečeno Vám licence dovoluje start v závodech, kde ji pořadatel vyžaduje, popř. v závodech, které jsou zapsány v kalendáři CSC popř. Union Cycliste Internationale (dále jen UCI) což je v překladu do české mluvy Mezinárodní cyklistická unie.
Mezi takové závody, které jsou zapsáno do kalendáře UCI a CSC patří např. národní závody jako Český pohár, Mistrovství republiky či zahraniční jako Světový pohár a Mistrovství světa.
Pokud se tedy chcete účastnit takových akcí a měřit své síly s ostatními jezdci, bude tato licence potřeba!

2.  Jaké jsou její výhody?

Jak už jsme si řekli výše licence Vás opravňuje k účasti v oficiálních závodech vedených pod hlavičkou UCI a CSC.
V podstatě je to něco jako „lístek do kina“, který Vám dovoluje podívat se na určitý film, který v kině zrovna promítají.  Licence má podobnou fuknci, nicméně nejedná se o promítání filmů, ale o účast v závodech. Její výhodou oproti lístku do kina, který platí jen na jedno promítání je ta, že Vám licence platí po celý rok na všechny takovéto závody.
V případě že již licenci máte, je její součástí úrazové pojištění. Je to takový bonus, který Vám CSC dává jelikož se s licencí stáváte jeho členy (bez toho aniž byste museli cokoliv dalšího pro CSC podnikat). Stane-li se Vám nějaký úraz během závodu, po kterém následuje rekonvalescence je možné u příslušené pojišťovny s kterou má CSC uzavřenou smlouvu žádat pojistné.

Více o této problematice zde: ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ V RÁMCI LICENCE
Popř. zde najdete smlouvu mezi CSC a VZP: SMLOUVA VZP VS. CSC
A zde je možné přečíst si pokyny k žádosti o proplacení pojistného: POKYNY ŽÁDOSTI POJIŠTĚNÍ

Pokud tak projevíte kapku iniciativy, můžete obdržet určitý obnos, který použijete např. během rekonvalescence.

Licence je mezinárodní, resp. můžete tak startovat i v závodech mezinárodních kdekoliv ve světě, které jsou vedené pod hlavičkou UCI! Pouze národní licence CSC nevystavuje!

3.  Jak o licenci žádat?

O licenci se žádá přímo u CSC a to vyplněním žádosti viz.: ŽÁDOST O LICENCI JEZDCE
Její vyplněný vzor viz.: VZOR VYPLNĚNÉ ŽÁDOSTI O LICENCI JEZDCE
Ještě budete potřebovat fotografii ve formátu stejném jako např. na cestovní pas!
Nyní je třeba zdůraznit že není možné žádat o licenci jako jednotlivec! Myšleno je tím, že pokud se chcete účastnit nějakého závodu, musíte být součástí teamu/klubu/oddílu! Takový oddíl musí být registrovaný u CSC a ten poté může žádat o licence pro své členy, tedy pro Vás!
Kompletní seznam oddílů, které mají registraci u CSC můžete najít zde: SEZNAM ODDÍLŮ

Takže postup volte následovný:
a) vyberte si ze seznamu oddílů (odkaz výše) ten, který máte v okolí či je Vám blízký – seznam těch základních trialových je:
TJ Dynamo Cyklotrial Horšovský Týn (Plzeňský kraj)
Trial klub Mraveniště (Praha a Středočeský kraj)
AMK Hamry nad Sázavou (kraj Vysočina)
Trial klub Žižkovo Pole (kraj Vysočina)
Biketrial klub Olomouc (Olomoucký kraj)
Biketrial Blansko (Jihomoravský kraj)

Biketrial Veselí nad Moravou (Jihomoravský kraj)

b) kontaktujte oddíl, zda příjmají nové členy a můžete se u nich zapsat jako člen
c) vyplňte žádost o licenci (viz výše) podepište ji
– pokud si nejste jistí s výběrem kategorie, poradí vám v oddílu, popř. kontaktujte nás na email: info@cyklotrial.cz
d) nechte žádost podepsat vedoucím oddílu, popř. jinou pověřenou osobou
e) připravte si Vaši fotografii
f) vedoucí oddílu, nebo Vy pak vše (žádost i fotografii) odešlete poštou v doporučené obálce na adresu:
ČESKÝ SVAZ CYKLISTIKY
NAD HLINÍKEM 4
150 00 PRAHA 5 – MOTOL
g) počkejte až Vám CSC licenci vyhotoví a zašle poštou zpět
h) vyzvedněte licenci (popř. to za Vás udělá oddíl) na poště (při vyzvednutí zaplatíte na přepážce pošty rovnou cenu licence včetně jejího vyhotovení, resp. CSC vám ji pošle na dobírku).

HURÁ JSTE MAJITELEM ZÁVODNÍ LICENCE PRO CELÝ ROK A MŮŽETE SE VYDAT NA ZÁVODY!!!

4.  Kolik to bude stát?

Ceny licence jsou dané sazebníkem CSC viz. LICENČNÍ ŘÁD
Nicméně poměrně jednoduše to lze shrnout do dvou řádků.
Cena licence pro dospělé závodních kategorie je 400,-Kč
Cena licence pro mládežnické kategorie je 300,-Kč

Nezapomeňte že licence je mezinárodní a tedy cena je poměrně nízká!
Při přebírání licence zaplatíte i další poplatek a tím je poštovné a balné 70,-Kč (tento poplatek na sebe ovšem může vzít sám oddíl u kterého jste se registrovali, ale také nemusí)

5.  Jak licenci používat?

Velmi jednoduše! Mějte ji u sebe vždy, když se chystáte na závod! Licenci po Vás bude vyžadována při registraci přímo na závodišti v den závodu. Licenci resp. její číslo po Vás může vyžadovat i člen pracovní skupiny trialu, který Vás v případě že se nominujete, bude  popř. registrovat k účasti na mezinárodním závodu!
Licence je ve formátu kreditní karty z pevného plastu. Společně s licencí obdržíte také kartu člena CSC, kterou si můžete uložit – na závody nebude třeba!

To je zhruba vše, jak jednoduché :-)!

6.  Jak licenci používat, resp. její platnost?

Licence je platná jeden kalendářní rok resp. od 1. ledna do 31. prosince.
Pokud budete chtít ukončit svoji účast v závodech, není třeba licenci hned rušit, neboo její zrušení žádat. Jednoduše ji necháte ležet, na závody nepřijedete, licence se zneplatní na konci roku automaticky po vypršení platnosti a tím je to hotové. Pokud máte zájem o vrácení ceny licence od CSC, tak máte bohužel smůlu. Poplatek za vydání licence je nevratný!

7.  Prodloužení licence?

I když skončí kalendářní rok, stále budete členy CSC, a také oddílu, kde jste se registrovali, takže v případě že budete chtít licenci obnovit, nebo prodloužit, kontaktujete opět oddíl a oni Vám zažádají o licenci znovu!
Není již třeba absolvovat kolečko s fotografii, tištěnou žádostí apod. Vaše registrace je u CSC uložena a její obnovení zařídí Váš oddíl pouhým odesláním elektronické žádosti pomocí formuláře zde: PRODLOUŽENÍ LICENCE JEZDCE

Oddíl by měl mít přístupové údaje do prodlužování licencí, za pomoci kterých se přihlásí a jednoduše odešle Vaši žádost o prodloužení za Vás.

To je zhruba vše k licenci a žádosti o ní. Pokud máte nějaké pochybnosti či další otázky neváhejte konaktovat výše uvedené oddíly.

Převzato z http://www.cyklotrial.cz/licence/s-10